Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja leśna w Nadleśnictwie skierowana jest do wszystkich grup społecznych bez względu na wiek. Głównym celem jest kształtowanie odpowiednich postaw człowieka wobec przyrody. Uczy jak świadomie i odpowiedzialnie korzystać ze wszystkich funkcji lasu, tak aby zachować trwałość jego funkcjonowania. Przedstawia ciężką i odpowiedzialną pracę leśników oraz sposób prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej.

Ścieżka przyrodniczo - leśna „w Czernicy"

Obiekt znajduje się w Czernicy obok Staszowa, administracyjnie położony jest w obrębie leśnictwa Mokre. Otoczenie wokół szkółki tworzy piękny różnorodny las, który idealny jest zarówno do samodzielnego spacerowania jak i poznawania go z przewodnikiem. Podczas wyprawy możemy przeanalizować koleje życia lasu zaczynając od nasionka, a kończąc na dorosłym drzewie, a także poznajemy zadania leśnika oraz cele gospodarki leśnej. Jest to również wspaniałe miejsce na przeprowadzenie lekcji przyrodniczo - leśnej. W wakacje cień drzew zaprasza tu do odpoczynku podczas turystycznych pieszych czy rowerowych wędrówek. Obok szkółki jest miejsce na ognisko, natomiast samochody można zostawić na parkingach dla samochodów osobowych i autobusów.

 

Edukacja leśna społeczeństwa to komentarz do życia lasu

Ścieżka przyrodniczo- leśna „Obok Pustelni Złotego Lasu"

Znajduje się w kompleksie leśnym otaczającym zabudowania byłego klasztoru oo kamedułów, obecnie miejsca Sanktuarium Ciszy i działania Stowarzyszenia Pustelni Złotego lasu. Tras rozpoczyna się przy kapliczce MB Fatimskiej położonej u stóp źródełka. Prowadzi przez tereny leśne do wrót klasztoru. Mierzy sobie 1200 mb. Składa się z 7 przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne przedstawiające życie lasu.

http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=7722

Ścieżka przyrodniczo- leśna „Żywy atlas botaniczny- cztery pory roku"

W otoczeniu budynku Nadleśnictwa Staszów posadzone są w grupach tematycznych i rodzajowych wszystkie podstawowe gatunki drzew i krzewów leśnych występujące w naturze w Polsce, wraz z runem leśnym im towarzyszącym, a także ciekawe formy różnych odmian ogrodowych stanowiących jednocześnie element dekoracyjny ekspozycji. Przeważają formy karłowe i wolno rosnące. Integralną częścią ścieżki jest „ściana edukacyjna", przygotowana dla najmłodszych. Tematem ściany są ptaki i drewno. Uzupełnieniem żywego atlasu botanicznego są tablice edukacyjne o tematyce leśnej, przyrodniczej i ekologicznej. Zrealizują one dwa cele: poznawczy i kształtujący zachowania wobec przyrody.

http://www.czaswlas.pl/obiekty/zywy-atlas-botaniczny-cztery-pory-roku-1132