Asset Publisher Asset Publisher

Święto wróbla

20 marca obchodzimy Światowy dzień wróbla – pamiętajmy o nim nie tylko w dniu jego święta.

Zapewne każdy z nas wie jak wygląda ten mały, niepozorny, wydawać by się mogło skąpo ubarwiony ptak ciągle będący w ruchu w poszukiwaniu jakichś smakołyków. Radosne ćwierkanie obecne gdzieś na ulicach i w ogródku przypomina nam o jego istnieniu.

Wróbel (Passer domesticus) jest najbardziej rozprzestrzenionym ptakiem na świecie. Gatunek ten po raz pierwszy opisał w 1758 roku Karol Linneusz.
W ostatnich latach obserwuje się spadek liczebności tego ptaka. Naukowcy próbują dowiedzieć się czym jest to spowodowane i póki co powodów takiego stanu rzeczy jest kilka i niestety  trudno jednocześnie wskazać ten najważniejszy. A przecież ten mały niepozorny ptaszek jest naszym sprzymierzeńcem w walce z owadami. Od 1995 roku został objęty ścisłą ochroną gatunkową.  

Dla tych którzy jeszcze nie pamietają jak on wygląda- przypominamy:

Wróbel jest niewielkim ptakiem  o krępej budowie, dość dużej głowie i mocnym dziobie, ważącym około 30 gramów.  Długości ciała to około 16-18 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł 21 cm. Upierzony w różne odcienie szarości
i brązu.

Jan Bosko o wróblu mawiał tak: „Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać – to najlepsza filozofia.”

Ciekawostki:

  • Nazwa „strach na wróble” wzięła się z tego że kiedyś liczba tego gatunku była naprawdę duża i pustoszyła zasiewy na polach. Wymyślono, że zbuduje się „stracha” mającego odstraszać te ptaki, jak wiadomo wróble niewiele sobie z tego robiły, bo szybko się do niego przyzwyczajały.
  • Wróbel w Polsce jest gatunkiem obcym, pochodzi prawdopodobnie
    z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej.
  • Kiedyś w Chinach wytępiono niemal wszystkie wróble, gdyż stwierdzono, że są tam plagą. Rok później przyszła plaga szarańczy która pozajadała większość plonów i doprowadziła do klęski głodu zabijając przy tym 30 milionów ludzi.
  • Jest to najszybciej rozmnażający się ptak, wiążący się w stałe pary.
  • Wróble pojawiają się tam gdzie ludzie. W czasie wojny, kiedy przesiedlano wsie, znikały też wróble.

Często mylimy go z jego kuzynem –mazurkiem i żeby tego uniknąć musimy zwrócić uwagę na kilka cech w budowie i upierzeniu tych dwóch ptaków:

  • Wróbel jest większy od mazurka,
  • Samica wróbla różni się od samca , natomiast u mazurka osobniki obu płci wyglądają tak samo,
  • Policzki wróbla samca są jednolicie szare, mazurek ma czarną kropkę na policzku,
  • Czubek głowy wróbla jest szary, mazurka- brązowy.

Autor. Anna Kamińska