Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy Nadleśnictwa Staszów uczcili 100 lecie Odzyskania Niepodległości zakładając pamiątkową uprawę leśną.

W poniedziałek 23 kwietnia w święto patrona polski św. Wojciecha przeżywaliśmy bardzo podniosłą dla nas uroczystość, przypadającą w tym roku setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. A w jaki sposób leśnicy mogą to zrobić najlepiej? Oczywiście poprzez zasadzenie drzew. Lecz o tym za chwilę.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. odprawiona w kościele pokamedulskim w Rytwianach przez ks. kapelana Jana Wilka, w obecności sztandaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, warty honorowej zaciągniętej przez uczniów klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie oraz przy dźwiękach sygnałówki myśliwskiej. Duchowny w nauce dla zgromadzonych podkreślił rolę jedności społeczeństwa w naszej ojczyźnie oraz kwestię umiłowania przyrody. Następnie leśnicy na czele z Z-cą Dyrektora RDLP w Radomiu Piotrem Kacprzakiem i Nadleśniczym Nadleśnictwa Staszów Adamem Luberą wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do znajdującego się nieopodal świątyni lasu.

To tam znajdowało się miejsce, przygotowane do zasadzenia nowego pokolenia drzew. Miejsce, w którym planowane było założenie normalnej uprawy leśnej, jakich leśnicy zakładają co roku dziesiątki, jednak w wyniku uroczystości stała się ona wyjątkowa. To ona właśnie miała być symbolem ciągłej pracy jaką wykonywać musimy by nasza wolna Ojczyzna Polska mogła trwać. Nie można tego robić tylko od święta. Posadzone na niej dęby zakodowane w naszej kulturze jako uosobienie wieczności i majestatyczności, mają być świadkami tej chwili. Mają ją pamiętać, ale także przypominać o tym następnym pokoleniom. Następnie przyszedł kulminacyjny moment uroczystości. Ostatnie 10 symbolicznych drzew kończących założenie uprawy leśnej posadzili zaproszeni goście w tym: Z-ca Dyrektora RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak, Starosta Staszowski Michał Skotnicki, Wójt Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Staszowie Mirosław Bernyś, ksiądz kapelan Jan Wilk, Prezes Stowarzyszenie Jędrusie  Maria Burczy, Kustosz Muzeum Ziemi Staszowskiej Lucjan Żaczkowski, Prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego Dariusz Kubalski, Dyrektor Domu Kultury w Staszowie Katarzyna Ciepiela, W-ce Dyrektor ZSO im. Jana Pawła II w Rytwianach Grażyna Miśkiewicz.

Swojego dęba posadził również gospodarz terenu Leśniczy Leśnictwa Szczeka Aleksander Lipczyński. To głównie dzięki jego staraniu bezpośrednio przy założonej w ten sposób uprawie leśnej posadowiony został kamień z wyrytym napisem upamiętniającym to piękne wydarzenie. Po tak podniosłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć lekcji historii. Wygłosił ją dyrektor Piotr Kacprzak, leśnik - wielki sympatyk historii, który z lekkością mógłby o niej opowiadać godzinami. Zaciekawił wszystkich swoim spojrzeniem na wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu. A wśród starych i nowych dębów uroczyście odczytana przez niego treść depeszy oznajmującej niepodległość Polski, wysłanej do innych państw przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po oficjalnym jego odsłonięciu, na zakończenie uroczystości delegacja leśników złożyła wiązankę kwiatów stanowiącą wyraz pamięci nie tylko o 100-ej rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale również o ludziach, bez których odzyskanie tej wolności nie było by możliwe.

Zapraszamy wszystkich by osobiście odwiedzili to miejsce. Ma w sobie niesamowitą moc. Polecamy spokojnie stanąć przy pamiątkowym kamieniu, objąć wzrokiem rosnące w siłę dęby i zadumać się nad tym jak dużo trudu trzeba włożyć by wolność – dziś rzecz dla nas tak naturalna jak oddychanie – trwała niezagrożona przez następne setki lat,  tyle ile pozostaną tam te majestatyczne drzewa.